Nebojte, dá se to naučit. Opravdu. Ale chci vám říct, že v tom nejste sami, kdo si láme hlavu, jak si to zapamatovat bez velkého šprtání.

Jestli si právě teď říkáte v duchu to stejné jako oni, pak se pojďme společně na německá slovesa a ty jejich malé předložkové mršky podívat trochu jinak. 

Kdo pro vás tvořil?

Mé jméno je Zuzana Link, jsem lektorkou němčiny, žiju v bavorském Norimberku a veškerou svou lektorskou práci a tvoření stavím na myšlence, že se němčinu už dávno nemusíme učit sucharsky, ba naopak: „Pojďme si společně němčinu užívat!“.

Záleží mi na tom, aby se moji studenti učili autentickou "němčinu, aby v ní byli aktivní, měli možnost se kreativně vyžít, a tak si probíraná témata co nejsnadněji zapamatovat.

Během své dlouholeté praxe učitelky a lektorky němčiny, ale i během svého vlastního učebního procesu, se mi nesčetněkrát potvrdilo, že se mnohým z nás moc dobře pamatují věci, které jsme viděli na obrázcích, fotkách, ve videu – zkrátka vizuálně ztvárněné.

„Proč by tedy nemělo spojení obrázku s příběhem a emocí pro naší paměť zafungovat i u námi tolik „oblíbeného tématu“ sloves s předložkami?“, říkala jsem si. A tak jsem si sedla a vytvořila pro vás – studenty a fanoušky němčiny - pracovní sešity a kartičky plné ručně kreslených učebních obrázků a mikropříběhů.

A abyste se mohli učit jak začátečníci, tak pokročilejší studenti mezi vámi, můžete si vybrat ze dvou jazykových úrovní: A1/A2 a B1.

S učebními obrázky v těchto pracovních sešitech je to stejné jako s reklamou na Coca Colu.

Znáte takové ty letní reklamy na Coca Colu? Jak úžasně si hrají s našimi emocemi, vtahují nás do příběhů, kterých chceme být součástí?

Pokaždé, když tu reklamu z pláže vidíme, doslova cítíme ten měkoučký písek pod našima nohama i mořské vlnky, co je omývají. Jsme obklopeni těmi nejlepšími a samozřejmě nejpohlednějšími přáteli, se kterými je vždy jen legrace. V uších nám zní plážová hudba se vzkazem, že tady jsme správně, že tohle je ráj na zemi. Slunce nás nádherně hřeje a my toužíme po osvěžení. A to nám může dát pouze a jedině doušek vychlazené Coly.

Začaly se vám teď taky sbíhat sliny?

Tak to je přesně to, co se nám "daří" díky obrázkům a příběhům v naší hlavě a emocím, které v nás vyvolávají. A to stejné, co s námi dělá Coca Cola, můžeme udělat i my s německými předložkovými vazbami v učebních obrázcích.

Vytvoříme z těch jednoduchých obrázků v hlavě příběhy a nabijeme je emocemi. Tím, že si je dokreslíte, vykreslíte, vymalujete, dopíšete, ať už na papíře, nebo jen ve své mysli podle svého gusta, si je vaše paměť bude chtít uchovat se stejně velkou chutí, s jakou byste si vy teď možná dali vychlazenou Colu.

Paní učitelce na obrázku dokreslíte brýle a dlouhé hnědé vlasy, aby vám připomínala tu vaší oblíbenou ze základky. Když vám auto na obrázku bude připomínat škodovku, klidně z něj udělejte BMW nebo Ferarri. Zkrátka je spojte s určitou vaší zkušeností, vzpomínkou nebo touhou. Vaše paměť se nebude moci dočkat, až si to uloží do toho správného šuplíku se štítkem „To se mi líbí, to je zábavná myšlenka, tu si chci pamatovat!“.

CO KONKRÉTNĚ V PRACOVNÍCH SEŠITECH NAJDETE?

7 DŮVODŮ, PROČ SE VÁM DÍKY PRACOVNÍM SEŠITŮM BUDOU PŘEDLOŽKOVÉ VAZBY DOBŘE UČIT:

Pracovní sešity jsou koncipované zcela prakticky. Slovesa s předložkami se budete učit a procvičovat pomocí obrázků a obrázkových příběhů. Tedy žádná suchařina. Na jedné stránce vás např. prosím, abyste se zamysleli nad dosazením správné předložky do věty v konverzačních bublinách, podruhé vás zase nabádám, abyste doplnili slovesa do vět a ty následně spojili je s určitými obrázky v příběhu.

 

Věty, fráze a slovní spojení u obrázků popisují životní situace, ve kterých se najdete či je znáte z praktického života, a které se používají v živé němčině.
Nečeká vás tam žádný Helmut, co hraje na zobcovou flétnu, či klasické učebnicové fráze, nýbrž situace z reálného života. Ať už je to návštěva u rodiny, hledání práce, povídání si s kamarády, auta, dobroty nebo třeba randění.

 

Pracovní sešity jsem úmyslně tvořila černobílé, abyste obrázky a obrázkové příběhy mohli sami vymalovat, přemalovat, dočmárat či jinak kreativně domyslet podle své chuti a fantazie. Nemusíte umět malovat jako Piccaso, jde o to, abyste si svoji kreativní chvilku s němčinou co nejvíce užívali.

 

Snažila jsem se vám vedle obrázků ponechat nejen dostatek místa na dokreslení obrázků k vaší spokojenosti, nýbrž i dost prostoru pro vaše poznámky a překlady.

 

Pracovní sešity jsem tvořila s myšlenkou na vás - české a slovenské rodilé mluvčí. A jako jedna z vás vím, kde nás v předložkových vazbách v němčině tlačí bota, na co si musíme dát pozor a kde děláme vlivem našich mateřských jazyků největší chyby. A tak vás na ně v pracovních sešitech nejen upozorním, ale i popřípadě dovysvětlím, jak se liší to, co jsme se naučili z učebnice, od skutečného používání v praxi. U některých sloves vám také ukážu, jaké alternativy v použití některých předložek u toho kterého slovesa máme.

 

Abyste nemuseli český význam sloves dohledávat v různých slovnících, najdete na konci pracovních sešitů seznam všech sloves s předložkami včetně českého překladu.

 

Malým bonusem těchto sešitů jsou do obrázků zakomponované informace z německých reálií (jako např. jak funguje německé známkování, barvy na německých semaforech, jaké druhy mouky Němci mají atd.), které vám v kapitole „Řešení“ osvětlím. Díky těmto drobnostem si kontext předložkové vazby ještě o něco snadněji zapamatujete a zároveň o něco blíž poznáte život v Německu.

 

To není všechno!

K pracovním sešitům navíc dostanete kartičky.

Najdete na nich všechny obrázkové situace ze sešitů. Na jedné straně si doplníte slovo a na druhé si vše zkontrolujete. Jsou parádním doplňkem pracovních sešitů. Můžete si je vzít s sebou do kabelky nebo baťohu a v tramvaji cestou do práce si prosvištit pár německých vět. Vaše paměť bude z takovéhoto mikroučení v sedmém nebi

Co bych to byla za paní lektorku, kdybych vás z předložkových vazeb na "konci hodiny" nevyzkoušela, viďte? 

 

A tak to tedy udělám. Napíšeme si písemku a já vám ji pošlu jako dárek.

Jestli jste se teď trochu lekli, tak se zase odlekněte. I když vám pošlu písemku, bát se vůbec nemusíte. Naopak. Můžete se začít těšit, protože nejsme ve škole, na známky nehrajeme a já navíc nejsem Igor Hnízdo. Písemku si napíšete z pohodlí svého gauče a klidně s kafem v ruce a tahákem na stole.

A kdy vám ji pošlu?

Po měsíci od chvíle, co jste se do procvičování předložkových vazeb pustili. Můžete se tak podívat, které předložkové vazby vám díky obrázkům v hlavě již zůstaly, a které budou ještě potřebovat vaši pozornost.

Kolik stojí pracovní sešity s kartičkami a písemkou?

A1/A2
470 Kč / 19 €
Pracovní sešit A1/A2 + kartičky + písemka
B1
790 Kč / 32 €
Pracovní sešit B1 + kartičky + písemka
A1/A2 & B1
1134 Kč / 46 €
Pracovní sešity A1/A2 & B1 + kartičky + písemka

Vím, že vás německá slovesa s předložkami umí dost potrápit, nebavit a štvát. Kreslené obrázky a situační příběhy vám dávají možnost, si jejich učení začít doslova užívat a tím se je konečně naučit.

S tužkou nebo pastelkou v ruce, kafem nebo čajem na stole, ale hlavně s klidem a fantazií. 

 

Možná se vám teď honí hlavou tyto otázky:

Musím umět kreslit nebo malovat, abych mohl/a se sešity a kartičkami dobře pracovat?

Vůbec ne! Jestli si do sešitů a kartiček budete něco psát, kreslit nebo čmárat, je čistě na vás.

Naskáčou mi ty předložkové vazby díky obrázkům skutečně samy do hlavy?

Odvážím se říci, že se jim tam bude chtít skákat tím snadněji, čím více si situace na obrázcích propojíte s vlastním životem a dodáte jim emoce. A to ať už tím, že si ty situace budete představovat v hlavě jako film, nebo je na papíře dokreslíte. A nebo třeba ty větičky budete nahlas opakovat a vymýšlet k nim pokračování. Záleží na tom, kolik času a fantazie si při procvičování věnujete. Nicméně už jen tím, že se je nebudete učit jako suchý seznam, nýbrž ve větách konkrétního kontextu, a učení si budete užívat, si šanci na zapamatování značně zvyšujete.

Jsem na jazykové úrovni někde mezi A2 a B1. Který pracovní sešit by pro mě byl lepší?

Řekla bych, že oba. Pracovní sešit A1/A2 je startovní, jako studenti si toto téma spíš oťukáte a naučíte se ty nejzákladnější slovesa s předložkami. Naplno se do něj však pustíte od úrovně B1, a právě proto je i pracovní sešit pro tuto úroveň mnohem obsáhlejší. K některým slovesům z A1/A2 se na úrovni B1 přidají další předložky v jiném kontextu.

Podle čeho jste vybírala slovesa s předložkami do jednotlivých pracovních sešitů?

Čerpala jsem ze seznamu, který pro jednotlivé úrovně sestavili němečtí lektoři na stránce www.deutschlernblog.de, a rozšířila ho o další slovesa, která mi pro tu kterou úroveň z mé lektorské zkušenosti připadají relevantní. A nebo jsem některá naopak vyškrtla.

Kdy dostanu písemku?

Písemku vám pošlu měsíc po zakoupení pracovního sešitu a kartiček. Součástí písemky je řešení, překlad všech vět do češtiny a dokonce si si budete moci dát známku podle bavorského známkovacího klíče.

Jaké jsou ohlasy studentů a paní lektorky na pracovní sešity?

Najeďte myší na obrázek, klikněte a nakoukněte do pracovních sešitů:

 

 

OBJEDNEJTE SI PRACOVNÍ SEŠITY  S KARTIČKAMI pošlu vám je do vaší e-mailové schránky.

Jestli jste se do teďka německými slovesy a jejich předložkami trápili, učili se jich celé seznamy, a přesto vám v paměti nezůstaly, pak to pojďte zkusit jinak. 

Přestanete mít pocit, že se učíte a spíš se budete bavit. V mnoha obrázkových situacích se totiž najdete. Při jejich tvorbě jsem navíc nevycházela z učebnic, nýbrž z tzv. živé němčiny, tedy z mluvy, kterou slýchávám kolem sebe a sama ji používám ve svém životě v Norimberku.

A tak nejen že si s obrázky procvičíte předložkové vazby, ale rovnou si je nacvičíte v kontextu různých životních situací.

Pojďte si německá slovesa s předložkami užívat!

Zuzana

 

A1/A2
470 Kč / 19 €
Pracovní sešit A1/A2 + kartičky + písemka
B1
790 Kč / 32 €
Pracovní sešit B1 + kartičky + písemka
A1/A2 & B1
1134 Kč / 46 €
Pracovní sešity A1/A2 & B1 + kartičky + písemka