[recenze] Pracovní sešity očima jazykové koučky a lektorky Mirky Smíškové

Když jsem po dlouhých měsících s tužkou a papírem v ruce dotvořila pracovní sešity plné učebních obrázků, pomocí nichž se studenti němčiny mohou naučit slovesa s předložkami, měla jsem potřebu zpětné vazby. Chtěla jsem ji však od paní učitelky či lektorky němčiny, která je nejen zkušená a profesionální, nýbrž ke mně a obsahu pracovních sešitů bude i krapet přísná.

Hned jsem myslela na jazykovou koučku a lektorku němčiny a angličtiny Mirku Smíškovou. Mirka souhlasila, že si vše důkladně prostuduje. Uf. Neumíte si představit mojí nervozitu, když jsem v emailové schránce uviděla email od Mirky s předmětem „Recenze“. Mirka je něžná duše a zároveň jako vášnivá knihomolka a překladatelka v dobrém slova smyslu náročný čtenář a pozorný lektor.

To, co mi Mirka napsala, mě však více než uklidnilo a doslova nadchlo. Pevně věřím, že nadchne i studenty a učitele mezi vámi, kteří přemýšlíte, jestli jsou pracovní sešity pro vás to pravé. Mirka totiž nenapsala referenci na pracovní sešit, nýbrž skutečenou recenzi.

Spojení sloves s předložkami patří v německém jazyce k těm z gramatických jevů, které od studentů vyžadují hodně odhodlání, zápalu a trpělivost. Vydávají se často do vod neklidných. Když už totiž máte pocit, že jste všemu přišli na kloub, přijde zaručeně něco, co vás překvapí a mnohdy vrátí na startovací čáru, tedy vlastně na břeh.

Když se mi dostal do rukou e-book věnovaný právě rekci sloves z pera Zuzany Link, byla jsem neskutečně zvědavá, jak si s tímto záludným gramatickým jevem poradila a pohrála.

Netrpělivě jsem obracela stránku za stránkou a nechávala se vtáhnout příběhy a situacemi do německé gramatiky. Ke studiu jsem zároveň přizvala hravost a tvořivost a pustila se do vybarvování a čmárání, ke kterému autorka e-booku sama vyzývá. A byla to jízda.

Bavily mě situačně laděné rozhovory, kdy jsem přesně slyšela mně tolik důvěrné fráze z každodenního života. E-book zároveň nabízí velmi široké spektrum cvičení, kde se procvičují jednotlivá slovesa s předložkami v kontextu dané situace,  jako multiple-choice nebo je tu dán prostor i slovesům s různými předložkami, které pak pozměňují jejich význam.

Mezi slovesy najdeme ta, která patří k základní slovní zásobě, ale i slovesa, která by měli ovládat studenti na vyšších jazykových úrovních. Autorce se přitom podařilo použít je velmi citlivě tak, že nezahltí.

Velkou výhodou tohoto e-booku je díky klíči s výkladem ke všem cvičením to, že s ním každý může pracovat samostatně. Moc se líbil výběr autentické slovní zásoby. Jakkoli je e-book zaměřen především na spojení sloves s předložkami, čtenář si zde v kontextu procvičí i další gramatické jevy jako jsou například minulé časy, konjuktivy, členy podstatných jmen, slovesa s neodlučitelnými a odlučitelnými předponami.

Velmi oceňuji, že Zuzana Link vychází ze své dlouholeté zkušenosti lektorky německého jazyka a člověka dlouhodobě žijícího v Německu a tedy majícího každodenní kontakt s německým jazykem.

Moc mě baví, že e-book není jen jmenným seznamem sloves a neomezuje se pouze na doplňovací cvičení. Díky tomu, že je založen na obrázkových příbězích, dokonale vás vtáhne do děje a vy se tak učíte intuitivně, spontánně a s hravostí.

E-book doporučuji všem, kdo milují němčinu a hledají hravou alternativu k tradičním učebnicím, všem, kdo při učení rád používá pastelky, zvýrazňovače a dotváří si svou knížku podle svého a propůjčuje jí tak jedinečný otisk. E-book však může pomoci těm, kteří se v dlouhých seznam ztrácejí a potřebují si k nim teprve nebo znovu najít cestu.

V každém případě jsem moc ráda, že Zuzana Link tento e-book vytvořila. Vnesla jím do světa němčiny nový, hravý a neotřelý impuls a ukázala, že i slovesa s předložkami mohou bavit a že se dají učit s lehkostí.

Pracovní sešity si můžete prohlédnout a objednat tady >>

Zuzana Link
Pojďme si společně němčinu užívat! Jsem lektorka němčiny a ráda vám pomohu naučit se německy s co největší lehkostí. Více o mé cestě s němčinou si můžete přečíst tady. >>
Komentáře