10 nejlepších německých filmů

Vnímám Německo jako zemi kriminálních filmů. Snad každý televizní program tu nabízí denně alespoň jednu detektivku, kriminálku nebo rovnou kriminální seriál. Dlouho to ve mně vzbuzovalo pocit, že se kromě toho snad Němci nedívají na nic jiného a nic jiného ani netočí. Když se však člověk podívá na německou filmovou scénu blíže, objeví nejeden fascinující filmařský počin.

Filmy, které vám tu představím, mne velice bavily a ještě jsem se u nich něčemu dozvěděla nebo se nad něčím zamyslela. Takže budete-li takhle v pátek večer mít chuť podívat se na nějaký opravdu dobrý německý film, pak se nechte inspirovat tímto seznamem. Věřím, že budete nadšeni.

PS: První tři filmy jsou moji aktuální favoriti.

1. Toni Erdmann

Tento film jsem viděla již dvakrát a pokaždé se mi ohromně líbil a to především svou jakousi zvláštní hloubkou. Toni je učitel hudby, jeho dcera zaneprázdněnou byznisovou konzultantkou. On se jednoho dne rozhodne, že ji překvapí během její služební cesty. Podívejte se sami, jak nádherně absurdní to setkání jejich světů je.

2. Ku´damm 56

Příběh z Berlína roku 1956, v němž mladá dospívající Monika bojuje s konvencemi doby a tvrdou výchovou své mámy. Sílu jí dává Rock ´n´ Roll, kterému naprosto propadne. Na své si rozhodně přijdou milovníci dobové módy a hudby mezi vámi . Ta vás chytne a budete chtít začít chodit na hodiny tance. Na celý 3-dílný film se můžete podívat kliknutím sem: Ku´damm 56

3. Babylon Berlin

Toto není film, ale jeden z nejúspěšnějších německých seriálů posledních let, a také nejdražší filmový projekt v německé historii. Někteří z vás ho možná sledovali v České televizi, nicméně vám moc doporučím podívat se na něj v originále. Má to úplně jiné kouzlo, a samozřejmě se během něj i z němčiny mnohému naučíte.

Vyšel před 3 roky a vidělo ho prý více než 14 miliónů lidí. Děj se odehrává v Berlíně roku 1929 a najdete v něm kriminalitu, emancipaci, zlato, vztahy, podsvětí. Možná se budete chvílemi bát (já se tedy kolikrát doslova zavrtávala do gauče hlouběji a hlouběji), ale dočkáte se i vzrušení, překvapení, fascinujícího hudebního doprovodu a rozhodně i kulturně jedinečné atmosféry konce 20. let. Kliknutím se dostanete na stránku tohoto seriálu: Babylon Berlin

4. Good bye, Lenin!

Představuji vám naprosto skvělý film s hvězdou současné německé kinematografie Danielem Brühlem. Děj se odehrává těsně před pádem železné opony v tehdejším východním Berlíně. Alexova maminka tehdy dostala srdeční infarkt a upadla do komatu. Její syn měl obrovský strach, že když se tato zapřísáhlá vyznavačka komunistické vlády probudí do demokracie, zničí to její slabé srdce definitvně. Když se tedy po 8 měsících maminka probudí, Alex dělá jako by se nic nezměnilo a nadále předstírá všemi možnými prostředky DDR. Chcete-li nahlédnout do oné našim česko-slovenským národům dobře známé doby, zavzpomínat či se pobavit, pak je tento film pro vás jako dělaný.

5. Die Welle

Jeden z nejzajímavějších a nejsilnějších filmů ze školního prostředí, který jsem kdy viděla. Pojednává o tom, co se stane, když do hlav mladých lidí zasadíme semínko toho, že jsou součástí skupiny vyjímečných. Film chce ukázat, jak nebezpečné je domnívat se, že nám se nikdy nemůže stát, že bychom uvěřili „velkým vůdcům“ a chtěli být součástí něčeho „velikého“. Sociální experiment třídního učitele se mu kompletně vymkne z rukou a nabírá nepředvídaných konců. Je zároveň šílené na to koukat, ale důležité to vidět.

6. Lola rennt

Sice z roku 1998, ale stále skvělý. Tento film ukazuje 3 x stejných 20 minut děje, ale pokaždé s nějakou odlišnou maličkostí, která rapidně ovlivní konec. Přemýšlíte-li rádi nebo často nad tím, „Co by bylo, kdybych býval byl udělal to a ne ono?“, pak je to film přesně pro vás.

7. Herr Lehmann

Jako u „Good bye, Lenin!“ se nacházíme v Berlíně v době krátce před pádem Železné opony. Frankovi (Christian Ulmen) bude zakrátko 30 let, a proto mu jeho kamarádi přezdívají „Herr Lehmann“ (*pan Lehmann). Film pojednává o jeho denním životě na pozadí velkých politických změn.

8. Lammbock

Komedie o dvou kamarádech, kteří rozvážejí pizzu. Jejich specialitou je tak zvaná Pizza Gourmet, kde se pod prostředním kolečkem salámu nachází malé překvapení. Jejich pizzeria je díky těmto konopným překvapením velmi úspěšná. A to až do chvíle, kdy jejich marihuanové pole napadnou mšice. Od té chvíle se sype jedna věc za druhou a Stefan (Lucas Gregorowicz) s Kaiem (Moritz Bleibtreu) se dostanou do nejedné svízelné situace. Konec je překvapivý a o to více i to, že Lammbock má druhý díl, který vyšel o 16 let později (2017) pod názvem Lommbock. Mne osobně pro svůj styl více oslovuje právě ten druhý díl.

Lammbock:

Lommbock:

9. Das Leben der Anderen

V Čechách se stále rádi vracíme k tématu života za železnou oponou. Tento film nabízí pohled do stejné doby k našim německým sousedům v NDR. Konkrétně jde o špiclování, tajnou policii, důvěru a nedůvěru a v neposlední řadě chování lidí po pádu komunismu.

Tento film vám mohu doporučit, a nejlépe ho zhlédnout v nějaký sychravý večer, ať to stojí za to. Brrrr.

10. Das Parfüm

Aneb příběh vraha. A to ne tak ledajakého. Jedná se o muže s vyjímečně vyvynutým čichem, který však nemá žádný vlastní pach. Rozhodne se tedy si vyrobit ten nejkrásnější parfém. A jak to udělá? Mrkněte na trailer. Je to hodně děsivý, ale zároveň velmi zajímavý filmový námět.

 

Který z filmu máte chuť si pustit?

Německo má spoustu skvělých filmů a jejich seznam by daleko přesáhl počet deseti. Toto je jen můj osobní a aktuální výběr „top 10 nejlepších německých filmů“. Velmi se těším na vaše dojmy z těchto filmů a budu moc ráda, když je se mnou a naší komunitou budete sdílet, a to buď dole v komentáři nebo na naší facebookové stránce Kouzlo němčiny.

 

 

Zuzana Link
Pojďme si společně němčinu užívat! Jsem lektorka němčiny a ráda vám pomohu naučit se německy s co největší lehkostí. Více o mé cestě s němčinou si můžete přečíst tady. >>
Komentáře