7 mobilních aplikací, které vám pomohou naučit se německy

Až budete příště čekat na autobus nebo u pana zubaře, můžete tu chvilku využít k prosvištění své němčiny a ještě se skvěle bavit. Stačí vám k tomu mobil a pár vychytaných aplikací. Jsou ověřené mnou i mými studenty a věřím, že nadchnou i vás.

#1 Hrajte si s texty písní

Písničky nám můžou k lepší němčině výborně pomoci. Přirozenou cestou si zapamatujeme slovíčka a často používané obraty v kontextu. A když si u toho navíc můžeme hrát, o to lépe.

Pro milovníky hudby mezi vámi mohu moc doporučit stránku  www.lyricstraining.com, a nebo si ji stahněte jako app do svého mobilu: LyricsTraining.

Na ní si zvolíte jazyk, ve kterém si chcete poslechnout písničku a přečíst její text. Následně si vyberete nějakou píseň a rozhodnete pro úroveň pokročilosti. Podle té vám totiž poběží text písně. Začátečníkům běží text, kde je vynechané jen např. jedno slovíčko, které podle poslechu musí doplnit. U expertní úrovně pak neběží text žádný, vy ho musíte doplnit od A až do Z celý sami.

Je to nejen zábavné a velmi účinné na procvičení poslechu, ale i na potrénování vlastní trpělivosti, když člověk ne a ne rozumět jednomu slovíčku.

#2 Poslouchejte německé podcasty

Podcasty jsou rozhovory, záznamy z přednášek, předčítání apod. v němčině. Výhodou je, že máte-li staženou v mobilu aplikaci, stačí si do vyhledávače této aplikace napsat v němčině téma, které vás zajímá a aplikace vám nabídne celý seznam osobností a epizod jejich vyprávění.

Já osobně jsem moc spokojená s mobilními aplikacemi Podcast & Radio Addict a Spotify, které najdete v googleplay.

Skvělé inspirativní podcasty můžete poslouchat při cestování, čekání na autobus nebo jako já, v pauze mezi prací.

#3 Dívejte se na německé pořady

Obrovské množství německých zábavních pořadů typu “Show Jana Krause” nebo “Všechnopárty”, ale i celé německé seriály (Např. Stromberg – velmi doporučuji studentům jazykové úrovně B2/C1 a výš)  najdete na stránce: www.myspass.de nebo jako app: MySpass.de.

Na své si příjdou i milovníci německých krimiseriálů (zhlédnout můžete třeba „Tatort“ – v Česku známé jako seriál „Místo činu“) nebo dokumentárních pořadů. Obojí najdete na www.ardmediathek.de nebo jako app: Ard Mediathek.

„Tatort“ je v Německu doslova kultovní seriál. Každou neděli ve 20:15 je vysílán úplně nový díl a pokaždé z jiného německého města. Takže máte-li rádi detektivní případy, určitě budete nadšeni z aktuálnosti nových dílů.

#4 Pište si se svým novým německým známým

Mobilní aplikace helloTalk vám umožní najít si nového známého mluvícího německy a psát si s ním. Jde o výměnu jazyků. Tedy on se chce učit česky/slovensky, a tak vám píše v češtině a vy jemu odpovídáte v němčině.

Součástí této parádní aplikace jsou vychytávky jako možnost opravit text, okamžitě si přeložit slovíčko apod. Podívat se můžete na www.hellotalk.com nebo si aplikaci rovnou nainstalovat do svého mobilu. Chat v ní vypadá podobně jako WhatsApp.

#5 Prosvištěte si slovíčka zábavně

Učíte se slovíčka rádi pomocí kartiček, ale častěji se vám stane, že vyrazíte ven a kartičky zůstanou ležet doma na stole? Jestli ano, pak je mobilní aplikace Quizlet přesně pro vás. Slovíčka totiž díky ní máte stále při sobě. Můžete si v ní uložit buď slovíčka vlastní, a nebo si vybrat z hromádek slovíček někoho jiného. Tedy abyste rozuměli, nějaký student nebo učitel si vytvořil svoji kupu slovíček (často dokonce i s obrázky), vy si je půjčíte a pomocí nich procvičujete.

Slovíčka v této aplikaci můžete trénovat mnoha způsoby: klasickým otáčením virtuální kartičky s německým/českým výrazem, využít procvičování pomocí multiple choice, odpovědět napsáním slovíčka, spojováním českého a německého výrazu na čas, či si udělat malý testík.

Tuto aplikaci mám sama vyzkoušenou a mohu vám ji opravdu moc doporučit. Od té doby, co ji mám, už se na sebe nezlobím, když si zapomenu papírové kartičky se slovíčky. Mohu je procvičovat pomocí svého mobilu.

#6 Hrajte si

Jestli si rádi hrajete, pak vám mohu doporučit mobilní aplikaci Duolingo. Je to v současné době asi nejznámější jazyková appka na zábavné procvičování mnoha jazyků. Máte možnost si v ní vybrat gramatické jevy a různou jazykovou úroveň (nutno říci, že na úrovni B2 už to pro vás nebude to pravé ořechové). Navíc vás appka bude upozorňovat, že jste ještě nedokončili lekci, a nebo že už vás dlouho „neviděla“ a je tedy nejvyšší čas opět něco procvičit. Takže usnout na vavřínech je s ní téměř nemožné.

#7 Naučte se jedno nové německé slovíčko denně

Vydavatelé časopisu „Deutsch perfekt“ vymysleli parádní appku, ve které vám nabízejí každý den jeden německý výraz. Nejenže vám ho vysvětlí, ale rovněž ho zasadí do konkrétní věty, a tu vám následně přečtou nahlas. A to je prostě geniální záležitost.

Appka se jmenuje „Wort des Tages: Deutsch – Vokabeln lernen“

# Změňte nastavení svého mobilu

V tomto bodě nejde o konkrétní odkaz na stránku či aplikaci, ale píšu vám to, protože to může být opravdu velká legrace. Osobně mám již roky nastavený mobil v němčině, ale vloni jsem se rozhodla, že v rámci zlepšování své angličtiny si ho přenastavím. Nedovedete si představit tu radost a úlevu, když jsem po minutách nervozity během divadelního představení dokazála v nastavení najít a vypnout zvonění. (Samozřejmě jsem ten mobil mohla úplně vypnout, ale to bych si to moc usnadnila, že.)

Toto mimochodem můžete udělat i s nastavením svých sociálních sítí. Trochu se tím vaše brouzdání pravděpodobně zpomalí, ale zase se něčemu skvělému naučíte.

Samotné mobilní aplikace vám k naučení se němčiny samozřejmě stačit nebudou, ale rozhodně mohou vaše systematické učení smysluplně doprovázet.

Jsem teď napjatá jako kšandy, kterou z těchto 7 zábavných akcí na prosvištění němčiny máte chuť vyzkoušet, a nebo jste již dokonce vyzkoušeli. Budu moc ráda, když se o to podělíte se mnou i naší kouzelnou komunitou dole v komentáři nebo na naší facebookové stránce Kouzlo nemciny.

Zuzana Link
Pojďme si společně němčinu užívat! Jsem lektorka němčiny a ráda vám pomohu naučit se německy s co největší lehkostí. Více o mé cestě s němčinou si můžete přečíst tady. >>
Komentáře