Ohlédnutí za mým lektorským rokem 2020 a přání pro vás do roku 2021

Milí přátelé němčiny,

než vám popřeju do roku 2021 všechno nejlepší, ráda bych vám pověděla, jaký byl rok 2020 v mém světě němčiny a moc poděkovala za všechnu vaší přízeň a podporu.

Tento rok byl pro mě, stejně jako pro mnoho z vás, jízda jako na horské dráze. Ale v záplavě všech těch emocí, špatných zpráv a ještě horších nálad, úmrtí a nečekané operace bylo současně i mnoho vskutku světlých chvil.

LEDEN

V lednu 2020 mě báječná Míša Skopalová Nofftz pozvala jako jednoho z jejích vážených hostů na 1. online kongres pro samouky a učitele. Svůj videopříspěvek o předložkách v němčině jsem vytvořila celý ve stylu ručně kreslených učebních obrázků. Reakce diváků byly nad mé očekávání a já dokonce dostávám tu a tam emaily dodnes, že si ty správné předložky lidé pamatují právě díky mému vizuálnímu ztvárnění. Hurá.

Vedle svého zaměstnání jako učitelka němčiny na Berufsschule v Neumarkt in der Oberpfalz nedaleko bavorského Norimberka, jsem od ledna také začala němčinu učit online byrokraticky oficiálně. Je to skvělé a já mám stále více a více spokojených studentů. A co je nejlepší? Neučí se jen oni ode mě a díky mně, nýbrž i já od nich.

Tak např. díky Davidovi vím, jak se německy řekne lýkožrout smrkový nebo chov krav bez tržní produkce mléka. Katarína z Vídně mě naučila, jaký je u pejsků rozdíl mezi psinkou a vzteklinou.

Díky Janovi a jeho lásce ke Švýcarsku mám pocit, že tomu jejich Schwiizerdütsch snad sem a tam už začínám i rozumět. S Janou B. jsem poprvé mluvila o Bohu v němčině.

Od Jany z Erlangen jsem se naučila nejeden šikovný cukrářský trik a slyšela mnoho doslova kouzelných příběhů. Díky Dance z Wuppertalu se lépe orientuju v tématech pečovatelky. Katka z Berlína mě naučila dělat vývar z kostí a dala mi nový pohled na zahradu a úklid bytu.

O všech ostatních studentech bych vám taky moc ráda napsala, protože jsou to do jednoho ohromně zajímavé a velmi inspirativní osobnosti. Oni mi odpustí, ale vydalo by to na další článek, a tak někdy příště. Pro mě je každopádně velkou radostí, že je mohu doprovázet na jejich cestě s němčinou.

BŘEZEN

V březnu přišla koronakrize a já jsem obrečela zavření českých hranic. Nadechla jsem pocit, jaký museli mít lidé, kteří v době komunismu opustili rodnou zemi a nevěděli, kdy se do ní budou moci vrátit. A tak jsem po 10ti letech života v Německu začala vážně přemýšlet o dvou pasech.

Nicméně i přes zavřené školy a školky, dálkovou výuku na Berufsschule, jsem i nadále se synkem za zády učila němčinu online. A že to byla fuška, zachovat i přes to všechno během online hodin profesionální přístup, na kterém mi tolik záleží.

S Míšou Nofftz jsme natočily videorozhovor o chybách v němčině a jak na ně. Byl to můj první online rozhovor a já při něm byla tak nervózní, jako bych na drátě místo výborné lektorky němčiny naladěné na stejné vlně měla Angelu Merkelovou.

KVĚTEN

Při mém dalším rozhovoru už to bylo lepší. S báječnou kolegyňkou, lektorkou němčiny a angličtiny, Mirkou Smíškovou, jsme si povídaly o tom, jak objevit kouzlo němčiny pomocí knížek a příběhů. Mirka člověka dokáže nejen do příběhů vtáhnout, ale mě konkrétně naučila příběhy v němčině úplně jinak vnímat.

ČERVEN

V červnu jsem zažila svou premiéru jako host rozhovoru. S Nikoletou Manduchovou ze Vzdělávacího centra ALTYA jsme si povídaly o tom, jaké to je, pracovat jako Češka na učilišti v Německu, a jak se učitelkou můžete stát i s českým diplomem v kapse.

Tento měsíc jsem zažila ještě jedno poprvé. Poprvé jsem navštívila Berlín. Sice jen na něco málo než 24 hodin, ale už za tu krátkou dobu jsem se do tohoto rozmanitého města zamilovala. Možná proto, že mi částečně neskutečně připomínalo mojí milovanou Prahu. A tak se upřímně řečeno nemůžu dočkat, až se tam znovu vydám.

ČERVENEC & SRPEN

Pak přišly prázdniny, já zabalila slamák, plavky, sluneční brýle a knihu od Michelle Obama a společně s mým mužem a naším synem vyrazila na ostrov Rügen v Ostsee. Byla to jedna z těch dovolených, na které se nezapomíná. A jedním z důvodů byla rozhodně ona bichle o 543 stránkách, kterou jsem přelouskala doslova jedním dechem. Mou ódu na ní a 5 nejlepších německých výrazů, které jsem se díky Michelle Obama naučila si přečtete tady. >>

V srpnu jsem se věnovala sebevzdělávání a prošla kurzem Digitálních lektorek „Jazykovým koučem za měsíc“. Celý kurz jsem vnímala jako cestu do hlubin lektorovy duše a stejně tak jsem pojmenovala i článek, který jsem pro Digitální lektorky napsala. Udělala jsem si pořádek v materiálech, načerpala mnoho nových informací a podnětů do svých online hodin, a přesto se po skončení kurzu rozhodla, že jazykové koučování v tuto chvíli nechci do svých jazykových služeb zahrnout.

ZÁŘÍ & ŘÍJEN & LISTOPAD & PROSINEC

V září se odehrály pro mě osobně 4 důležité věci.

První z nich byla nečekaná operace mého syna. O té se rozepisovat nechci, neboť si emoce strachu a zoufalství spojené s takto nečekanou záležitostí dokážete jistě dobře představit.

Pozitivnější událostí byla oslava mých 10ti let života v Bavorsku. Vyfocené momentky z něho jsem sestříhala do videa o 120ti sekundách. Reakce na něj jsem vůbec nečekala. Ohromně mě překvapily a moho z nich mě doslova dojalo. Uvědomila jsem si díky nim, jak je dobré a důležité i jako introvert zážitky ze svého života občas sdílet. Nikdy totiž nevíme, koho a jak moc svými příběhy inspirujeme a kolik odvahy mu tím dodáme.

Takhle jsme slavili 10 let našeho společneho života v Německu.

3. velká událost se konala v mém pracovním životě. Po dlouhých uváhách a pečlivých přípravách jsem po 5ti letech opustila pozici paní učitelky na Berufsschule v Neumarkt in der Oberpfalz a svůj fokus zaměřila na své online studenty němčiny z České a Slovenské republiky. Jsem na této cestě sice teprve na začátku, ale už teď se mi velmi zamlouvá.

Podzim tohoto roku mi nicméně v paměti zůstane z velké části jako období, ve kterém mi pro samé kreslení div neupadla ruka. Každou volnou chvíli jsem na přání své facebookové komunity „Kouzlo němčiny“ tvořila Pracovní sešity s tématem „Německá slovesa s předložkami v učebních obrázcích a příbězích“ pro studenty němčiny na jazykové úrovni A1/A2 a B1.

Jenže když jsem německým úřadům řekla, že chci, aby jim je přinesl už Mikuláš, doslova mě zdejší byrokracie převálcovala. Věřím ale, že se začátkem nového roku byrokraticky zadaří a první ze zájemců se tak budou moci pomocí obrázků předložkové vazby učit už v průběhu ledna.

SHRNUTÍ & PŘÁNÍ PRO VÁS

Byl to rok fičák a dozajista na něj nikdo z nás hned tak nezapomeneme. Ráda bych však i přesto nyní vyjádřila svou vděčnost za vše dobré v něm.

Děkuju svým fantastickým online-studentům, děkuju svým jedinečným online-kolegyňkám němčinářkám, děkuju své láskyplné rodině a v neposlední řadě aktivní komunitě na facebooku za kouzelný čas s vámi všemi. Těším se moc na všechno dobré, co spolu příští rok prožijeme, vytvoříme a naučíme se.

Schutzengel pro nás všechny.

Ráda bych nám všem popřála, abychom ten nadcházející rok pociťovali jako mnohem, mnohem lepší než byl tento. Kromě toho vám přeju ještě další báječné věci. Zabalila jsem vám je do luštěnky, abyste si mohli hned na začátku nového roku prosvištit němčinu. Ale nebojte, na druhý list jsem vám napsala řešení.

Frohes neues Jahr!

Zuzana

Ke své novoroční luštěnce se dostanete kliknutím na obrázek. Jestli raději luštíte s papírem a tužkou v ruce, luštěnku si tam můžete rovněž stáhnout a vytisknout.

Zuzana Link
Pojďme si společně němčinu užívat! Jsem lektorka němčiny a ráda vám pomohu naučit se německy s co největší lehkostí. Více o mé cestě s němčinou si můžete přečíst tady. >>
Komentáře